Казахстан: нові заходи на новому етапі боротьби з епідемією

У кожній державі свої умови, менталітет, соціальне середовище, економіка і , відповідно, можливості з протидії епідемії . Якісь країни змогли порівняно швидко побороти епідемію, якісь все ще знаходяться в кризі. COVID -19  по – різному вплинув на розвиток країн і їх плани . Казахстан, як і всі країни світу, переживає свій непростий період і не приховує своїх складнощів і окремих проблем .

Як і у всіх країнах світу , національна система охорони здоров’я РК проходить жорстке випробування , хворіють і громадяни, і самі лікарі, що знаходяться на передньому фронті боротьби з недугою. До ак і в усі м світі в Казахстані йдуть людські втрати. І природньо, що це все відбивається на моральному дусі населення , яке, потрібно визнати, ще декілька місяців тому не зовсім довіряло інформації про новий коронавірус .

Лікарі, лікарні , громадська інфраструктура , система розподілу медикаментами і всі решта, зараз працюють на межі можливостей і відчувають величезний тиск. Через ЗМІ і соціальні мережі населення стало справедливо висловлювати критику щодо низки питань . В рамках ідеології «держави, яка чує своїх громадян», уряд РК вживає оперативних заходів у відповідь на запити казахстанського суспільства.

На додаток  до епідемії Казахстан зіткнувся з панікою, спровокованою надлишком найрізноманітнішої інформації, і хвилею некоректних оцінок в зарубіжних мас медіа. Це призвело до певного нерозуміння реальної ситуації в Казахстані. Тим самим, так звана інфодемія навколо коронавіруса, про яку раніше в цьому році попереджала ВООЗ , стала випереджати події і перебільшувати ризики в свідомості населення .

Що відбувається насправді? На сьогодні в країні зафіксовано понад 61 тис. хворих, з яких 375 летальних випадків. За класифікацією американського Університету Джонса Хопкінса, РК займає 31-у позицію в світі за рівнем захворюваності ( https://coronavirus.jhu.edu/map.html ). У цих умовах Казахстан адаптується до змін епідеміологічної ситуації.

Перше. 10 липня на розширеному засіданні Уряду, Президент РК К.Токаєв підвів підсумки проведеної роботи з протидії епідемії і поставив нові завдання . У своєму виступі Глава держави прямо відповів на всі хвилюючі казахстанське суспільство резонансні питання, і поставив перед Урядом країни чіткі завдання на новий період боротьби з COVID -19. Президент країни піддав публічній критиці допущені помилки і недоліки в роботі ряду центральних державних органів та органів місцевої влади в регіонах Казахстану.

Глава держави поставив крапку в дискусіях і сумнівах щодо статистики обліку зростання захворюваності. Він зазначив, що вся статистика в Казахстані абсолютно прозора , а різні інформаційні вкидання націлені на дестабілізацію ситуації. Таке публічне обговорення всіх гострих питань і актуальних проблем в реалізації заходів по боротьбі з епідемією говорить про відкритість держави і про прозорість дій держави у відповіді на епідеміологічний виклик.

Друге На новому етапі боротьби з епідемією Уряд РК замінило топ- менеджмент в системі охорони здоров’я . В Міністерстві охорони здоров’я призначений новий досвідчений керівник, а самому державному органу надані ширші повноваження по міжвідомчій координації в сфері протидії епідемії. Нове керівництво МОЗ змінило методологію підрахунку хворих на коронавірус, що позначилося на збільшенні чисельності і неоднозначному сприйнятті епідеміологічної ситуації через різну статистики .

В даний час новий менеджмент в Міністерстві готує оновлений протокол лікування коронавірусу з урахуванням спалаху пневмонії, яка викликана коронавірусною інфекцією. Також розробляється пакет додаткових заходів щодо захисту населення від COVID -19 . В його основі лежить ефективний досвід держав, які вже впоралися з епідемією і які мають гарний медичним потенціал. Наприклад, зараз в країні працює група з декількох десятків лікарів з Росії, які діляться своїм досвідом у лікуванні коронавірусу з казахстанськими колегами.

Третє У відповідь на суспільну критику про перебої в поставках ліків і устаткування,  Президент РК К. Токаєв доручив змінити керівництво двох організацій, відповідальних за розподіл медикаментів і доступ населення до медичних послуг . Зокрема, відбулась зміна керівництва у Фонді обов’язкового медичного страхування , який повинен забезпечувати населення рівним доступом до медичних послуг . Також, змінилось керівництво компанії « СК Фармація » – державної організації, яка займається розподілом медикаментів у всіх регіонах країни . Перед новим керівництвом поставили завдання безперебійного забезпечення необхідними ліками.

Також Президент К.Токаєва поставив завдання по створенню необхідного резерву ліків та медичних виробів . Так, планується додатково закупити більше 4 тисяч апаратів ШВЛ на випадок найгіршого сценарію з розвитком коронавірусу. Більше 3 000 одиниць буде закуплено у вітчизняних виробників. За даними Міністерства індустрії і інфраструктурного розвитку РК , вже з серпня буде налагоджено промислове виробництво апаратів ШВЛ, і вже перша партія,в кількості 595 одиниць, надійде в організації охорони здоров’я .

Четверте У країні готується пакет заходів по стимуляції національної економіки в умовах спаду ділової активності . Уряд і Національний банк розробляють план дій з підтримки певних галузей економіки і населення на випадок ймовірного погіршення ситуації . Для підвищення ефективності дохідної частини бюджету будуть проаналізовані податкові преференції і пільги. З метою формування стабільного середовища для залучення прямих інвестицій будуть внесені на розгляд в Парламент РК необхідні зміни в законодавство для забезпечення стабільності збереження умов для стратегічних інвесторів.

П’яте . На період 5-19 липня в країні діють обмеження з огляду на карантин а , 14 липня ц.р . було прийнято рішення про те, що карантинний період в Казахстані буде продовжений ще на два тижні до 2 серпня . Держава буде надавати грошову допомогу на продукти харчування окремим категоріям населення , а також здійснить соціальні виплати в разі тимчасової втрати доходу .

В цілому, перший етап глобальної пандемії в березні-травні п.р.  в умовах повного локдауна Казахстан пройшов в цілому непомітно і без помітних втрат . По всій видимості, той період закріпив сприйняття Казахстану, як країни, де ризик COVID -19 мінімальний.

На другому , посткарантинном етапі , коли доводиться боротися з епідемією і відновлювати економіку, справлятися стало набагато складніше : епідемія в країні досягає свого піку . І в порівняння цього періоду з попередніми місяцями в деякій мірі створює відчуття того, що в Казахстані наступила повна криза.

Насправді, якщо дивитися з точки зору загальносвітової динаміки поточна ситуація в Казахстані не краще, і не гірше , ніж в інших державах . Криза, в різних її проявах, загострена у всіх країнах, винятків сьогодні немає. Крім того, за заявами Всесвітньої організації охорони здоров’я, епідеміологічна ситуація в світі в даний час стає складнішою.

При цьому, єдиного рецепту, як без втрат прийняти виклик COVID -19 в світі немає. Кожна держава справляється з епідемією на основі своїх можливостей. Завдання щодо протидії епідемії в Казахстані послідовно вирішується. Держава проводить роботу над помилками, адаптується до нових тенденцій і вибудовує нову стратегію своїх дій по захисту населення.